Zkratka amerického názvu branched chain amino acid. Jedná se esenciální aminokyseliny, tudíž musí být přijímány v potravě nebo právě formou suplementu. Aby tento doplněk fungoval co nejlépe, je nutné všechny tři konkrétní aminokyseliny přijímat společně. BCAA se od ostatních aminokyselin liší tím, že mají rozvětvený postranní řetězec – díky tomu je odlišná i jejich celá metabolizace. Zatímco k metabolismu víceméně všech aminokyselin dochází v játrech, BCAA jsou metabolizovány ve svalech, v ledvinách a nebo v mozku, kde slouží jako zdroj energie.
Leucin a isoleucin
jsou to izomery, což znamená, že mají velké množství společných vlastností. Například jejich molekulová hmotnost je úplně totožná, obě jsou proteinogenní a esenciální aminokyseliny, atd.
Leucin má za úkol zvyšovat syntézu (spojování) bílkovin ve svalech, čímž nepřímo ovlivňuje jejich růst. Leucin zvyšuje množství inzulínu produkovaného beta buňkami, a tím pomáhá bojovat proti cukrovce II. typu, vyšší produkce hormonu GLP-1, což je hormon, který signalizuje pocit nasycení. Antikatabolický efekt – u BCAA obecně velmi omývané téma, leucin má schopnost podněcovat alaninový cyklus, který podporuje znovu obnovu glukózy ve svalech, tudíž svaly mají k dispozici energetický zdroj a nemají potřebu katabolizovat (rozpad svalové hmoty).
Valin
nevýrazná aminokyselina. Jediný účel v BCAA je to, aby nedocházelo k jeho poklesu v krevní plazmě po přijetí leucinu.
Vyplatí se investovat do BCAA, které jsou v poměru 2:1:1. Doporučuji je užívat ráno, s půl litrem vody s citrónem, která nastartuje metabolismus a za nějakých 10 – 15 minut vypít 5 g BCAA. Je tu kvůli tomu, že leucin je zodpovědný za novotvorbu bílkovin.
Další vhodný čas, kdy BCAA užít je před tréninkem a po tréninku. BCAA mají před tréninkem svoje opodstatnění v tom, že slouží jako energie pro pracující sval.